Daň z nabytí nemov. věci

daň z nabytí nemovité věci - jak ji spočítat

V tomto článku se budeme zabývat daní z nabytí nemovitých věcí (dále jen DNNV) v případech, kdy nabyvatel získá nemovitost koupí (tedy prostřednictvím kupní smlouvy)

Mnoho lidí, kteří nemovitost nabývají kupní smlouvou, si myslí, že výše DNNV se počítá z kupní ceny. Bohužel se často mýlí, protože pro stanovení základu pro výpočet DNNV se při klasické koupi musí vždy určit dvě hodnoty, a daň se platí z té z nich, která je vyšší, což často nebývá kupní cena.

JAK SPOČÍTAT VÝŠI DANĚ

DNNV se počítá z vyšší ze dvou cen:

  1. cena sjednaná
    Jak tuto cenu zjistíme? Tak, že se podíváme do kupní smlouvy, a v té je sjednaná cena uvedena (nejčastěji je ve smlouvě označena jako kupní cena).

  2. srovnávací daňová hodnota
    Jak tuto hodnotu zjistíme? Můžeme si vybrat jeden ze dvou způsobů:

JAK POSTUPOVAT

  1. Dát si tu práci a na kalkulačce DNNV, která je k dispozici na serveru finanční správy, si předem spočítat směrnou hodnotu, nejlépe hned poté, kdy se rozhodneme nemovitosti koupit.

  2. Z této směrné hodnoty spočítat 75%. Pokud je takto získaná částka vyšší než je kupní cena (finanční úřad by nám tedy doměřil daň vyšší, než je spočítaná z kupní ceny), pak se vyplatí kontaktovat znalce s dotazem, zdali by jím stanovená hodnota (tzv. cena zjištěná) mohla být nižší, než námi spočítaná směrná hodnota.


Pokud se budete na cokoliv ohledně daně z nabytí nemovitých věci zeptat, případně pomoci, neváhejte a KONTAKTUJTE NÁS, zdarma Vám poradíme a bude-li potřeba, přímo Vám daň spočítáme a navrhneme další postup.


Zadejte svoji e-mailovou adresu

Obratem se Vám ozveme

Zpětné volání zdarma

Zadejte svoje telefoní číslo a my Vám zavoláme zpět zcela zdarma

Kontaktní formulář

Napište nám pomocí
kontaktního formuláře

obrazek

Kontaktní formulář

nebo nám napište na email: reseni@poradimesuverem.cz nebo přímo zavolejte na 724 800 094.
obrazek

práce pro vás hledáme zprostředkovatele

Nabízíme: Seriózní jednání - Pružnost - Kreativita - Úspěšnost

Popis: člověk proklientsky orientovaný, slušný, komunikativní, schopný pružného přístupu, nelže, neokrádá klienty, chce si vydělat peníze.

Jste to právě Vy? Kontaktujte nás